ש א ל ו ת   ו ת ש ו ב ו ת

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא קודם כל טיפול רגשי, שאליו מתווספים הייתרונות שבעלי החיים מעניקים. בעלי החיים מהווים סביבה נעימה ומהנה, הם מביאים עימם את האישיות שלהם ומאפשרים לנו להשליך עליהם מעולמינו הפנימי.

בעלי החיים מאפשרים למטפל ולמטופל להיות יחד מול בעל החיים, בגובה העיניים. דבר זה מאפשר לבטל את ההיררכיה שלעיתים מורגשת, בה המטפל "יודע הכל" והמטופל מגיע ללמוד.

המגע עם בעלי החיים או אפילו הימצאותם במרחב, מעודדים חיבור של המתבגרים אל רגשותיהם, עוזרים להוריד מגננות ומאפשרים עבודת עומק.

סביבת בעלי החיים מורידה את השיפוט, מאפשרת לנו פשוט להיות, ומעניקה לנו שיקוף אמיתי ואותנטי. בעלי החיים מזמנים לנו סיטואציות רבות שמחקות את הסיטואציות מחיי היום יום. לדוג' אם לבעל החיים לא נח ונעים בחברתינו, הוא יקום וילך. כדי לגרום לו לחזור, נצטרך לבחון את עצמנו ולעבוד על עצמנו. כך גם נוכל להבין יותר מה קורה לנו בסיטואציות של דחיה למשל. בעלי החיים מזמנים שיח בשלל נושאים, מתוך הטבע שלהם. 

כמובן שהעדיפות היא שהמתבגר.ת ירצו לקבל טיפול ולבצע שינוי בחייהם, אך זה לא חייב. לרוב מתבגרים נרתעים מטיפול בגלל התחושה שהם מתבקשים לשנות את עצמם. במפגשי הטיפול הם יראו שהם מקבלים תמיכה והבנה ולא מתבקשים לשנות דבר, אלא אם הם יבקשו לשנותו.

אולי תתפלאו לגלות שהבעיות שמטרידות אתכם, שאתם בטוחים שלמתבגרים שלכם בכלל לא איכפת מהן, מטרידות גם אותם. לא תמיד יהיה פשוט להודות בכך, ואנחנו נצטרך לסייע להם בכך שנוריד את השיפוטיות.

כאשר המתבגרים יחושו בכך, ויראו שגם אתם שותפים לתהליך ומגיעים למפגשים, הזרקור המאשים ירד ויפנה מקום למוטיבציה אמיתית לשינוי.

כל עוד המתבגר.ת מוכנים להגיע ולנסות, זה כבר טוב.

אם יש התנגדות נחרצת, ניתן להתחיל עם מפגשי הדרכת הורים בלבד, ובהמשך לנסות לגייס את המתבגר.ת לטיפול.

עלות פגישה טיפולית/הדרכת הורים/מפגש משותף היא 300 ש"ח.

כיום קיימים סוגי טיפולים שונים ומגוונים: טיפול בעזרת בעלי חיים/ טיפול באומנות/ בביבליותרפיה/ בתנועה/ בדרמה/ במוסיקה/ טיפול קוגנטיבי התנהגותי/ טיפול פסיכולוגי/ טיפול פסיכואנליטי ועוד.

זה עולם מבלבל ומוצף, האופציות נרחבות, ואתם בסה"כ רוצים למצוא את המטפל/ת שיעזור לכם להתמודד עם הקשיים ולצלוח אותם. הבחירה היא אכן לא פשוטה.

ההמלצה שלי היא קודם כל לשוחח עם המטפל/ת, להתרשם ולבחון התאמה ראשונית. הדבר החשוב מכל מבחינתי בטיפול, הוא החיבור בין המטפל/ת לילדכם. זה מניע השינוי הראשי, והאינדיקציה הטובה ביותר להצלחת התהליך.

חשוב כמובן לבדוק את ההסמכות של איש הטיפול אליו אתם פונים, ואת הכשרתו הקלינית.

המיוחד בטיפול בעזרת בעלי חיים לעומת שאר סוגי הטיפולים, הוא הימצאות של סובייקטים חיים ובעלי רצונות ורגשות בחדר הטיפול מעבר למטפל ולמטופל. הם שמביאים את "הקסם" שלהם לחדר ויוצרים אווירה נעימה ומפחיתת חרדה.

זה לא הכרחי, בעלי החיים בדרך כלל מהווים מקור מוטיבציוני להגעה לטיפול. הדבר החשוב ביותר בתהליך הטיפולי - הוא הקשר שנוצר בין המטפל למטופל. בעלי החיים לרוב מסייעים לקשר זה להיבנות בעיקר בתחילת התהליך, אך לא תמיד. לפעמים דווקא הקשר הקרוב והטוב שיווצר מלכתחילה הוא בין המטפל/ת לבין המתבגר.ת, ובעלי החיים יהיו יותר ברקע. 

בטיפול שלי אני נעזרת בשלל כלים למשל אומנות, קלפים טיפוליים, טיפול במשחק ועוד, ומתאימה את עצמי אל המטופל/ת.

אם ילדכם נרתע מבעלי חיים אך רוצה לעבוד על כך, זה בהחלט אפשרי.

אם הוא לא יכול לסבול נוכחות של בעלי חיים, או אם קיימות אלרגיות לבעלי חיים, כנראה שהטיפול הזה פחות יתאים לו. 

הפגישה הראשונה נערכת איתכם ההורים. פגישה זו ארוכה מהרגיל ועורכת בממוצע שעה וחצי. בפגישה זו נכיר, תוכלו לשאול שאלות, ואני אשמע על משפחתכם ועל המתבגר.ת שלכם. אתשאל אתכם על ההיסטוריה מהלידה ועד היום.

תתבקשו להביא כמה שיותר פרטים, ותספרו בהרחבה מדוע אתם פונים לטיפול ומה הציפיות מהטיפול. המטרה בפגישה זו היא לקבל תמונה מלאה ככל הניתן על המתבגר.ת.

אם ישנם איבחונים, סיכומי טיפול קודמים וכו', עדיף להביא עותק מהם.

לאחר פגישה זו, נתחיל את התהליך בפגישות פרטניות עם המתבגר.ת ופגישות הדרכת הורים אחת למספר שבועות איתכם.

כמובן! אתם ההורים, אתם מכירים את ילדכם בצורה הטובה ביותר, ואתם מבלים איתם את רוב הזמן. אתם הגורם החשוב ביותר בחייהם, ואני כאן להיות לכם לעזר. 

הטיפול מורכב מפגישות פרטניות אחת לשבוע (או במידת הצורך פעמיים בשבוע) עם המתבגר.ת. בנוסף מתקיימת פגישת הדרכת הורים בתדירות של אחת לשלושה/ארבעה שבועות. 

בפגישות אלה נשוחח על ההתמודדות שלכם, מה אתם חווים ואיך ניתן לעזור לכם, ועל המקומות בהם אתם יכולים לסייע לו. 

במידת הצורך אנו נקיים מפגשים משותפים לכם ולמתבגר.ת שלכם.

טיפול נפשי מצריך תהליך וזמן. לנפש יש את הקצב שלה ולא ניתן לחזות מראש כמה זמן ידרש לתהליך. 

לרוב אתם תראו את ההשפעה של הטיפול כבר בחודש/חודשיים הראשונים. על מנת לעשות עבודת עומק ולבסס שינויים ארוכי טווח, נצטרך לפחות מספר חודשים.

?מהו טיפול בעזרת בעלי חיים

כמה זמן הטיפול לוקח?

האם הרצון לטיפול חייב להגיע מהמתבגר.ת?

יש הרבה סוגי טיפולים, איך בוחרים?

האם ההורים מעורבים בתהליך?

האם הילד חייב לאהוב בעלי חיים?

מהי עלות הפגישה?

איך מתחילים?